+0  
 
-1
35
4
avatar+79 
candy barsMoney
  
  
  
  

 

Luke for every 1 candy bar sold it was 2 dollars. Luke wants to save up for a for a gaming system. Which took him 30 weeks to save up for what was the price of the gaming system?

ilovepuppies1880  Nov 9, 2017
edited by ilovepuppies1880  Nov 9, 2017
edited by ilovepuppies1880  Nov 10, 2017
Sort: 

4+0 Answers

 #1
avatar+322 
+1

This question is impossible to answer, because we have no relation between the number of weeks and the number of candy bars sold. We could sell one in 30 weeks are 100 in 1 week, if you can post the original question, I would glady do it. 

 

Thanks,

Supermanaccz

supermanaccz  Nov 9, 2017
 #2
avatar+79 
0

If you read the problem it actually tells you and for you I changed the problem.

ilovepuppies1880  Nov 9, 2017
 #3
avatar+443 
+2

Is this all of the information in the problem? I read the problem word for word and it never gives us a rate for $/week or candy bars/week. Could you please give us this information?

helperid1839321  Nov 9, 2017
 #4
avatar+236 
+1

no it does not tell us the candy bars per week

OfficialBubbleTanks  Nov 10, 2017

6 Online Users

avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details