+0  
 
+1
45
1
avatar

Which is a better buy — 400 g of biscuits costing $2.98, or a pack of biscuits with 400 g + 25% extra, costing $3.28?

Guest Oct 18, 2017
Sort: 

1+0 Answers

 #1
avatar+302 
0

Let \(A\) be the first pack of 400g, and \(B\) be the second pack of 400g+25%.

 

First, we calculate the total weight of pack \(B\) with the 25%:

 

\(400g*25\%=100g\)

\(400g+100g=500g\) in total

 

Then, we calculate the unit price (price per gram) for each pack: \(unitPrice={price\over quantity}\)

 

A). \({\$2.98\over400g}=\$0.00745\)

 

B). \({\$3.28\over500g}=\$0.00656\)

 

As we can clearly see, the unit price of \(A\) is greater than the unit price of \(B\), therefore pack \(B\) is a better buy, but only by a fraction of a cent!

Mathhemathh  Oct 18, 2017

6 Online Users

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details