+0  
 
0
442
3
avatar

sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. what is the cost of one gallon of gas?

Guest Apr 5, 2015

Best Answer 

 #3
avatar+91435 
+5

I'll answer you with another question. 

NOTE you are not being asked for the temperature- you are being asked for the overall change in temperature!

If you climb three rungs of a ladder and then go down 3 rungs again where are you

(in relation to where you started?)

Here is a pic that might help you to think about the temperature

 

Melody  Apr 6, 2015
Sort: 

3+0 Answers

 #1
avatar+80935 
+5

Just divide 43.25 by 12.5......

 

  

CPhill  Apr 5, 2015
 #2
avatar
0

the temperature rose 3 Fahrenheit in the afternoon and fell in 3F in the evening. what was the total change in temperature at the end of the day? 

a. -3 fahrenheit

b.0 fahrenheit

c. 3 fahrenheit

d. 6 fahrenheit

 

which one? 

Guest Apr 5, 2015
 #3
avatar+91435 
+5
Best Answer

I'll answer you with another question. 

NOTE you are not being asked for the temperature- you are being asked for the overall change in temperature!

If you climb three rungs of a ladder and then go down 3 rungs again where are you

(in relation to where you started?)

Here is a pic that might help you to think about the temperature

 

Melody  Apr 6, 2015

15 Online Users

avatar
avatar
avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details