We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
165
3
avatar

Can anyone help?

 Jan 28, 2019
 #1
avatar+154 
+1

Last year Carys earned £4 600 before tax.As given the tax rate in the question 

As the Carys earned £45 600 before tax is lies in the category of the earnings in excess of £43 000 and up to £150 000 taxed at a rate of 40%.

thus 40% tax rate is paid by the Carys.40% is written in the decimal form

.= 0.40Tax Carys paid = 0.40 × 45600                         

= £18240 Therefore the tax paid by the Carys be £18240.

 Jan 28, 2019
 #2
avatar
0

COuld you also help with this one?

Guest Jan 28, 2019
 #3
avatar+154 
+1

Given that Megan's tax rates were as follows:
No tax one the first £11000 of earnings Earnings in excess of £11000 and up to £43000 taxed at a rate of 20%

Earning in excess of 43000 and up to £150000 taxed at a rate of 40%

Earnings over £150000 taxed at a rate of 45% If Megan earned £158900 before tax last year,

the amount of tax she paid in total is given as follows:

First £11000 = £0 tax

Balance after first £11000 = £158900 - £11000 = £147900Next (£43000 - £11000 = £32000) = 20% of £32000 = 0.2 x £32000 = £6400 tax

Balance after next £32000 = £147900 - £32000 = £115000Next (£150000 - £43000 = £107000) = 40% of £107000 = 0.4 x £107000 = £42800 tax

Balance after next £107000 = £115000 - £107000 = £8000Remaiming £8000 = 45% of £8000 = 0.45 x £8000 = £3600 tax

Total tax = £6400 + £42800 + £3600 = £52800Therefore, she paid a total of £52800 in tax last year.

Mclovin123  Jan 28, 2019

14 Online Users

avatar