+0  
 
+5
442
8
avatar

Kurt can buy one pound of nails for $3.55. How many pounds of nails can Kurt buy for $12? Round to the nearest hundredth.

Guest Jan 5, 2016

Best Answer 

 #6
avatar
+5

Write down an equation with the missing element to be the numerator like:

 

1 pound / $3.55 = x pounds / $12

 

then solve the equation

 

(1 pound / $3.55 ) * $12 = x pounds = 3.38 pounds

 

This always works for similar situations.

Guest Jan 5, 2016
Sort: 

8+0 Answers

 #1
avatar+4098 
0

Do $3.55*12=x

solve for x then round.

 

     Or at least that is how I was taught.:)

Coldplay  Jan 5, 2016
 #2
avatar+128 
0


1:3.55::X:12

X=3.38(12/2.55)

ITS RATIO AND PROPORTION

aditya@calc.com  Jan 5, 2016
 #3
avatar+4098 
+5

Sorry, I read the problem wrong! Now I sound like Nauseated defending myself.:)

Coldplay  Jan 5, 2016
 #4
avatar
0

3.38028169014... I think if my calculations are correct

Guest Jan 5, 2016
 #5
avatar
+5

Kurt can buy one pound of nails for $3.55. How many pounds of nails can Kurt buy for $12? Round to the nearest hundredth

 

$12.00 / $3.55=3.38 pounds of nails that Kurt can buy.

Guest Jan 5, 2016
 #6
avatar
+5
Best Answer

Write down an equation with the missing element to be the numerator like:

 

1 pound / $3.55 = x pounds / $12

 

then solve the equation

 

(1 pound / $3.55 ) * $12 = x pounds = 3.38 pounds

 

This always works for similar situations.

Guest Jan 5, 2016
 #7
avatar+91045 
0

For Coldplay 

"Sorry, I read the problem wrong! Now I sound like Nauseated defending myself.:)"

You better hope that Nauseated finds this as funny as I do.  ROF LOL    cheeky

 

I'm breaking up here   .........

Coldplay is great is s/he not Nauseated.    laugh

Melody  Jan 6, 2016
edited by Melody  Jan 6, 2016
edited by Melody  Jan 6, 2016
edited by Melody  Jan 6, 2016
 #8
avatar+91045 
+5

Big hint for younger members and guests:

 

Kurt can buy one pound of nails for $3.55. How many pounds of nails can Kurt buy for $12? Round to the nearest hundredth.

 

Many of you are really confused as to whether you should multiply or divide or perhaps do something else.

The BEST way to  deal with this dilemma is to substitute easy numbers for the hard ones and see what you would do.

SO I might change  this question to

Kurt can buy one pound of nails for $6   many pounds of nails can Kurt buy for $12? Round to the nearest hundredth.

Well now the answer is pretty obvious it is 2 ofcourse because 2*6=12

BUT 

how can we put 6 and 12 together to get 2.

well 12  ÷ 6 = 2      So it is division!!!

 

12  ÷ 3.55 will be the answer!

 

12/3.55 = 3.3802816901408451

 

So he can buy 3.38 pounds of nails!      laugh

Melody  Jan 6, 2016

11 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details