apostos1

avatar
Usernameapostos1
Score9
Stats
Questions 0
Answers 4

 #2
avatar+9 
0

The sales tax rate is 5.5%. Find the tax paid for a coat that costs $60.

 A  $33.00

 B  $3.30

 C  $0.92

 D  $0.09

 

 $60 * 0.055 (divide by 100 to turn into decimal) = $3.30 tax paid

 

Choose an appropriate unit of measurement for the mass of a peanut.

 A kilogram

 B milligram

 C gram

 D kilometer

 

Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping, Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price?

 A 15 packs for $3.95

 B 5 packs for $2.20

 C 20 packs for $6.20

 D 10 packs for $3.20

 

3.95/15=0.26 per 1 pack (cheapest)

2.20/5=0.44 per 1 pack (most expensive)

6.20/20=0.31 per 1 pack

3.20/10=0.32 per 1 pack

 

Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. 

344 miles in 11 hours

 A 344 miles/hour

 B 3784 miles/hour

 C 0.03 miles/hour

 D 31.27 miles/hour

 

344/11=31.3 

 

Use dimensional analysis to convert the measure.
447 cm = ? m

 A 4.47

 B 44.7

 C 44,700

 D 4,470

 

447cm to ? m

(divide by 100) since 1 cm = 0.01 m

 447cm/100=4.47 m

 

Coree can type 5,349 words in one hour. Convert this rate to words per minute.

 A 32,094 words per minute

 B 320,940 words per minute

 C 89.2 words per minute

 D 891.5 words per minute

 

5349/60 (60 minutes in one hour)= 89.15

 

Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.


In 10 months, 62.6 gallons were used.

 A 6.3 gallons/month

 B 10 gallons/month

 C 0.16 gallons/month

 D 626 gallons/month

 

62.6/10=6.3 gallons/months

 

The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent

 A $0.15 per ounce

 B $3.47 per ounce

 C $28.81 per ounce

 D $0.29 per ounce

 

 2.42/8.4=0.29 per ounce

If unsure what to divide, set up as proportion \(\frac{8.4 ounces}{$2.42}=\frac{1 ounces}{$x}\)cross multiply, 8.4x=2.42, divide both sides by 8.4,  2.42/8.4=$0.29 per ounce

 

Use dimensional analysis to convert the measure. There are 16 ounces in a pound.
38 oz = ? lb

 A 152

 B 4.75

 C 608

 D 2.38

 

\(\frac{16 ounces}{1 pound}=\frac{38 ounces}{x pound}\)=2.38

 

Choose an appropriate unit of measurement.
Capacity of a soda can.

 A gallons

 B pints

 C quarts

 D fluid ounces

apostos1 Jun 21, 2018