+0  
 
0
117
2
avatar+67 

indecision I'm dumb and need help.

 

The sales tax rate is 5.5%. Find the tax paid for a coat that costs $60.

 A  $33.00

 B  $3.30

 C  $0.92

 D  $0.09

 

 

 

 

Choose an appropriate unit of measurement for the mass of a peanut.

 A kilogram

 B milligram

 C gram

 D kilometer

 

 

 

Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping, Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price?

 A 15 packs for $3.95

 B 5 packs for $2.20

 C 20 packs for $6.20

 D 10 packs for $3.20

 

 

Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. 

344 miles in 11 hours

 A 344 miles/hour

 B 3784 miles/hour

 C 0.03 miles/hour

 D 31.27 miles/hour

 

.

Use dimensional analysis to convert the measure.
447 cm = ? m

 A 4.47

 B 44.7

 C 44,700

 D 4,470

 

 

Coree can type 5,349 words in one hour. Convert this rate to words per minute.

 A 32,094 words per minute

 B 320,940 words per minute

 C 89.2 words per minute

 D 891.5 words per minute

 

 

Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.


In 10 months, 62.6 gallons were used.

 A 

6.3 gallons/month

 B 

10 gallons/month

 C 

0.16 gallons/month

 D 

626 gallons/month

 

 

The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent

 A $0.15 per ounce

 B $3.47 per ounce

 C $28.81 per ounce

 D $0.29 per ounce

 

 

Use dimensional analysis to convert the measure. There are 16 ounces in a pound.
38 oz = ? lb

 A 152

 B 4.75

 C 608

 D 2.38

 

 

Choose an appropriate unit of measurement.
Capacity of a soda can.

 A gallons

 B pints

 C quarts

 D fluid ounces

AshleyGordo  Jun 21, 2018
edited by AshleyGordo  Jun 21, 2018
 #1
avatar
0

The sales tax rate is 5.5%. Find the tax paid for a coat that costs $60.

 

5.5% means =5.5 / 100 =0.055

0.055 x $60 =$3.30 - sales tax on the coat.

Guest Jun 21, 2018
 #2
avatar+9 
0

The sales tax rate is 5.5%. Find the tax paid for a coat that costs $60.

 A  $33.00

 B  $3.30

 C  $0.92

 D  $0.09

 

 $60 * 0.055 (divide by 100 to turn into decimal) = $3.30 tax paid

 

Choose an appropriate unit of measurement for the mass of a peanut.

 A kilogram

 B milligram

 C gram

 D kilometer

 

Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping, Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price?

 A 15 packs for $3.95

 B 5 packs for $2.20

 C 20 packs for $6.20

 D 10 packs for $3.20

 

3.95/15=0.26 per 1 pack (cheapest)

2.20/5=0.44 per 1 pack (most expensive)

6.20/20=0.31 per 1 pack

3.20/10=0.32 per 1 pack

 

Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. 

344 miles in 11 hours

 A 344 miles/hour

 B 3784 miles/hour

 C 0.03 miles/hour

 D 31.27 miles/hour

 

344/11=31.3 

 

Use dimensional analysis to convert the measure.
447 cm = ? m

 A 4.47

 B 44.7

 C 44,700

 D 4,470

 

447cm to ? m

(divide by 100) since 1 cm = 0.01 m

 447cm/100=4.47 m

 

Coree can type 5,349 words in one hour. Convert this rate to words per minute.

 A 32,094 words per minute

 B 320,940 words per minute

 C 89.2 words per minute

 D 891.5 words per minute

 

5349/60 (60 minutes in one hour)= 89.15

 

Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.


In 10 months, 62.6 gallons were used.

 A 6.3 gallons/month

 B 10 gallons/month

 C 0.16 gallons/month

 D 626 gallons/month

 

62.6/10=6.3 gallons/months

 

The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent

 A $0.15 per ounce

 B $3.47 per ounce

 C $28.81 per ounce

 D $0.29 per ounce

 

 2.42/8.4=0.29 per ounce

If unsure what to divide, set up as proportion \(\frac{8.4 ounces}{$2.42}=\frac{1 ounces}{$x}\)cross multiply, 8.4x=2.42, divide both sides by 8.4,  2.42/8.4=$0.29 per ounce

 

Use dimensional analysis to convert the measure. There are 16 ounces in a pound.
38 oz = ? lb

 A 152

 B 4.75

 C 608

 D 2.38

 

\(\frac{16 ounces}{1 pound}=\frac{38 ounces}{x pound}\)=2.38

 

Choose an appropriate unit of measurement.
Capacity of a soda can.

 A gallons

 B pints

 C quarts

 D fluid ounces

apostos1  Jun 21, 2018

39 Online Users

avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.