+0  
 
+3
462
1
avatar+10 

A 5-pack of jump ropes costs $15.15. What is the unit price?

Best Answer 

 #1
avatar+285 
+8

I'm going to let you try to answer that question. You can do it! 

I'll give you an example just like that one ok

  If Brand X costs $3.99 for 32 oz, let's figure out the unit cost of Brand X (the cost of 1 oz).

It's easy!!!

Divide $3.99 by 32 and round to the nearest tenth
(the cost goes inside the division box).

The unit cost is approximately $0.12.

welll lets see if you can do it

HAVE A NICE DAY!

 Nov 25, 2014
 #1
avatar+285 
+8
Best Answer

I'm going to let you try to answer that question. You can do it! 

I'll give you an example just like that one ok

  If Brand X costs $3.99 for 32 oz, let's figure out the unit cost of Brand X (the cost of 1 oz).

It's easy!!!

Divide $3.99 by 32 and round to the nearest tenth
(the cost goes inside the division box).

The unit cost is approximately $0.12.

welll lets see if you can do it

HAVE A NICE DAY!

SelenaPubblT Nov 25, 2014

23 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar