Loading [MathJax]/jax/output/SVG/config.js
 
+0  
 
0
776
1
avatar

A circle is centered at the origin and has radius of 6.5. A particle starts at point (6.5,0) and travels clockwise on the circle, making one complete revolution every 10 seconds. Write the parametric equations for the motion of the particle, where t represents time in seconds:

x(t) =

y(t) =

 Jun 4, 2015

Best Answer 

 #1
avatar+130462 
+5

x(t)  = 6.5cos[(-pi/5)t]   

 

y(t) = 6.5sin[(-pi/5)t]

 

Here's a graph.........https://www.desmos.com/calculator/95chqsgdw9

 

 

 Jun 4, 2015
 #1
avatar+130462 
+5
Best Answer

x(t)  = 6.5cos[(-pi/5)t]   

 

y(t) = 6.5sin[(-pi/5)t]

 

Here's a graph.........https://www.desmos.com/calculator/95chqsgdw9

 

 

CPhill Jun 4, 2015

0 Online Users