A high fountain of water is located at the center of a circular pool. Circumference is 29.0 meters. Angle of elevation of the bottom of the fountain is 57 degrees. How high is the fountain?
c=2πr=29h=r⋅tan(57)h=292π⋅tan(57)r=4.62 mh=4.61549335⋅1.539864964h=7.1072365 mh=7.11 m
height = radius*tan(elevation)
radius = circumference /(2pi)
so radius = 29/(2pi) metres
height=29(2×π)×tan360∘(57∘)⇒height=7.1072364998702141
height ≈ 7 metres
.