Loading [MathJax]/jax/output/SVG/jax.js
 
+0  
 
0
1539
1
avatar

a rectangular park is 260 m by 480 m. Danny usually trains by running 5 circuits around the edge of the park. After heavy rain, two adjacent sides are too muddy to run along, so he runs a triangular path along the other two sides and the diagonal. Danny does 5 circuits of this path for training. Show that danny runs about 970 metres less than his usual training session.

 Jun 4, 2015

Best Answer 

 #1
avatar+33654 
+10

Usual training distance = 5*2*(260 + 480) m 

 

Diagonal distance = √(2602 + 4802) m

Heavy rain training distance = 5*(260 + 480 + √(2602 + 4802)) m

 

Difference between these:

 

5×2×(260+480)5×(260+480+2602+4802)=970.5311872087638744

 

difference = 971 m to nearest metre

.

 Jun 4, 2015
 #1
avatar+33654 
+10
Best Answer

Usual training distance = 5*2*(260 + 480) m 

 

Diagonal distance = √(2602 + 4802) m

Heavy rain training distance = 5*(260 + 480 + √(2602 + 4802)) m

 

Difference between these:

 

5×2×(260+480)5×(260+480+2602+4802)=970.5311872087638744

 

difference = 971 m to nearest metre

.

Alan Jun 4, 2015

3 Online Users

avatar