+0  
 
0
13
1
avatar+20 

Autumn buys eggs and apples at the store.

She pays a total of $34.14.

She pays a total of $5.76 for the eggs.

She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.


Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag of apples costs.

 Oct 31, 2023
 #1
avatar+28 
0

\(\boxed{x =\dfrac{ (34.14-5.76)}{6}}\)

 

Explanation: The total cost minus the eggs cost = the total apple cost. (28.38). Since the bags of apples are the same size and value, and you have 6 bags, you divide the total apple cost by 6 to get \(\boxed{4.73}\) dollars per bag of apples. \(\square\)

 Nov 1, 2023

1 Online Users

avatar