Loading [MathJax]/jax/output/SVG/jax.js
 
+0  
 
0
4192
1
avatar

An object is accelerating uniformly from 8.0 m/s to 16 m/s in 10 seconds. How far does the object travel in 10 seconds

physics
 Dec 18, 2014

Best Answer 

 #1
avatar+33654 
+5

acceleration, a = (16 - 8)/10 m/s2 = 0.8 m/s2.

 

Use v2 = u2 + 2as where v = final velocity, u = initial velocity, a = acceleration, s = distance.

Rearrange as:

s = (v2 - u2)/(2a)

so

s = (162 - 82)/(2*0.8) m

s=(16282)1.6s=120

s = 120m

 

Check:

You could also use s = ut + (1/2)at2 where t is time.

s = 8*10 + (1/2)*0.8*102m

s=8×10+(12)×0.8×102s=120

s = 120m

.

 Dec 18, 2014
 #1
avatar+33654 
+5
Best Answer

acceleration, a = (16 - 8)/10 m/s2 = 0.8 m/s2.

 

Use v2 = u2 + 2as where v = final velocity, u = initial velocity, a = acceleration, s = distance.

Rearrange as:

s = (v2 - u2)/(2a)

so

s = (162 - 82)/(2*0.8) m

s=(16282)1.6s=120

s = 120m

 

Check:

You could also use s = ut + (1/2)at2 where t is time.

s = 8*10 + (1/2)*0.8*102m

s=8×10+(12)×0.8×102s=120

s = 120m

.

Alan Dec 18, 2014

2 Online Users