+0  
 
0
52
1
avatar+17 

If 2 jujubes and 6 Smarties cost 120 cents and 3 jujubes and 7 Smarties cost 148 cents, how much does 1 jujube cost and how much does 1 Smartie cost? 

 Jan 18, 2021
 #1
avatar+536 
0

148-120=28

3-2=1

7-6=1

So one jujube and one smartie costs 28 cents

 

Plugging that in our first equation - 2j+6s=120

Now we have 4s+28+28=120

Solving for s we get s=16

So a smartie costs 16 cents and jujube costs 12 cents.

 Jan 18, 2021

66 Online Users

avatar
avatar