+0  
 
0
42
1
avatar+17 

If 3 jujubes and 3 Smarties cost 51 cents and 5 jujubes and 9 Smarties cost 113 cents, how much does 1 jujube cost and how much does 1 Smartie cost? 

 Jan 18, 2021
 #1
avatar+264 
+1

We can solve this in a similar way that we did for the football and baseball question.

 

If you find the value of one jujube or smartie, you can substitute that value into another equation to find the value of the other variable.

 

Hope this helped!

Caffeine :)

 Jan 18, 2021

69 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar