+0  
 
0
146
1
avatar

You want to buy seeds to plant a tomato garden. You have $15 to buy the seeds. Each seed package costs $1.25. We will let p equal the number of seed packets you can buy. Write an equation you can use to find out how many seed packets p you can buy.

 Apr 26, 2021
 #1
avatar+389 
+2

1.25p=15, then we divide 1.25 on both sides to get 12 then our answer would be 12. p=12

 Apr 27, 2021

34 Online Users

avatar