+0  
 
0
80
3
avatar+236 

Can someone plz help me on problem 2

 

 Jan 27, 2021
 #1
avatar+819 
0

9 yellow slices and 30 total slices. 

9/30 = 30%

He ate 30% of the pizza. 

I hope this helped. :))

=^._.^=

 Jan 27, 2021
 #2
avatar+236 
0

would you be able to help me on this one as well?
 

Choff  Jan 27, 2021
 #3
avatar+819 
0

I'd love to. :)))

$5/4 = $1.25 per box

$4/5 = $.80 per box. 

.45/1.25 = .36

So a 36% discount is closest to B. 

I hope this helped. :)))

=^._.^=

catmg  Jan 27, 2021

58 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar