+0  
 
-1
35
2
avatar+215 

Donna wants to make trail mix made up of almonds, walnuts and raisins. She wants to mix one part almonds, two parts walnuts, and three parts raisins. Almonds cost 12 per pound, walnuts cost 9 per pound, and raisins cost 5 per pound.

Donna has 15 to spend on the trail mix. Determine how many pounds of trail mix she can make.

 Feb 17, 2021
 #1
avatar+108 
+1

Let multiplicative factor be x Then amount of walnuts to buy = 1(x), or x Amount of almonds to buy = 2(x), or 2x Amount of raisins to buy = 3(x), or 3x Cost of x lbs of walnuts: 12x Cost of 2x lbs of almonds: 2x(9), or 18x Cost of 3x lbs of raisins: 3x(5), or 15x We then have: 12x + 18x + 15x = 15 45x = 15 x, or multiplicative factor 15/45 , or 1/3 Amount of walnuts to be purchased: x, or lb Amount of almonds to be purchased: 2x, or 2/3  lb Amount of raisins to be purchased: 3x, or , or 1 lb Amount of trail mix that can be made with $15 2 or lbs

 Feb 17, 2021
 #2
avatar+29088 
+2

almonds to walnuts to raisins =   1:2:3

1/6 for almonds    

1/3 for  walnuts

1/2 for raisins                   1/6 * $12 *x      +   1/3 * $ 9 * x     +  1/2 * $ 5 * x   = $ 15               where 'x' = pounds of finished trail mix

                                                  2x         +      3x               +2.5 x           = 15 

                                                  7.5x = 15

                                                         x = 2    pounds of trail mix

 Feb 17, 2021

87 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar