+0  
 
0
48
1
avatar+363 

For the following problems, write an equation

 

using a different variable (let- ter/symbol) for each problem – and then solve the equation for your variable.

 

1) A mountain cabin on 1 acre of land costs 30,000 dollars. If the land cost 4 times

as much as the cabin, what was the cost of each?

 Mar 16, 2021
 #1
avatar+363 
0

x+y=30,000$, x=4y

4y+y=30,000

5y=30,000

y=,30,000/5= 6000

4y=4(6000)= 24000
 

 The cabin cost 6000 and the land costes 24000

 Mar 16, 2021

68 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar