+0  
 
-1
379
1
avatar+1461 

Help Me Please

 

Solve the word Problem

 

At a local grocery store, 7 pounds of apple and 3 pounds of grapes cost $15.18;

and 5 pounds of apples and 5 pounds of grape costs $16.50.

What is the cost of each per pounds?

 Feb 4, 2018

Best Answer 

 #1
avatar+8963 
+1

If 1 pound of apples costs  5  dollars, then 2 pounds of apples costs  5 + 5   dollars, or  2 * 5  dollars.

 

If 1 pound of apples costs  A  dollars, then 7 pounds of apples costs  7A  dollars.

If 1 pound of grapes costs  G  dollars, then 3 pounds of grapes costs  3G   dollars.

 

7 pounds of apples and 3 pounds of grapes cost 15.18 dollars.

7A  +  3G   =   15.18

                                    Let's solve this equation for  G . Subtract  7A  from both sides.

3G   =   15.18 - 7A

                                    Divide through by  3 .

G   =   5.06  -  7A/3

 

5 pounds of apples and 5 pounds of grapes costs 16.50 dollars.

5A  +  5G   =   16.50

                                                    Substitute  5.06 - 7A/3  in for  G .

5A  +  5(5.06 - 7A/3)   =   16.50

                                                    Distribute the  5  to the terms in parenthesees.

5A + 25.3 - 35A/3   =   16.50

                                                    Subtract  25.3  from both sides of the equation.

5A - 35A/3   =   -8.8

 

A(5 - 35/3)   =   -8.8

 

A( -20/3 )  =  -8.8

                                                    Multiply both sides of the equation by  -3/20 .

A   =   1.32

 

Use this value for  A  to find  G .

G   =   5.06  -  7(1.32)/3

G   =   1.98

 Feb 4, 2018
 #1
avatar+8963 
+1
Best Answer

If 1 pound of apples costs  5  dollars, then 2 pounds of apples costs  5 + 5   dollars, or  2 * 5  dollars.

 

If 1 pound of apples costs  A  dollars, then 7 pounds of apples costs  7A  dollars.

If 1 pound of grapes costs  G  dollars, then 3 pounds of grapes costs  3G   dollars.

 

7 pounds of apples and 3 pounds of grapes cost 15.18 dollars.

7A  +  3G   =   15.18

                                    Let's solve this equation for  G . Subtract  7A  from both sides.

3G   =   15.18 - 7A

                                    Divide through by  3 .

G   =   5.06  -  7A/3

 

5 pounds of apples and 5 pounds of grapes costs 16.50 dollars.

5A  +  5G   =   16.50

                                                    Substitute  5.06 - 7A/3  in for  G .

5A  +  5(5.06 - 7A/3)   =   16.50

                                                    Distribute the  5  to the terms in parenthesees.

5A + 25.3 - 35A/3   =   16.50

                                                    Subtract  25.3  from both sides of the equation.

5A - 35A/3   =   -8.8

 

A(5 - 35/3)   =   -8.8

 

A( -20/3 )  =  -8.8

                                                    Multiply both sides of the equation by  -3/20 .

A   =   1.32

 

Use this value for  A  to find  G .

G   =   5.06  -  7(1.32)/3

G   =   1.98

hectictar Feb 4, 2018

19 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar