+0  
 
0
49
1
avatar+99 

7 apples cost $4.00, 9 oranges cost $11.00. James bought a total of 1000 apples and oranges for $999.00. How many apples and how many oranges did he buy?

 Aug 16, 2022
 #1
avatar
0

7 apples cost $4.00, 9 oranges cost $11.00. James bought a total of 1000 apples and oranges for $999.00. How many apples and how many oranges did he buy?

 

A==Apples,   1000 -  A==Oranges

 

$4 / 7 ==Price of 1 apple

$11 / 9 ==Price of 1 orange. 

 

4/7A  +  11/9 * [1000 - A] ==999.00, solve for A

 

A==343 apples that James bought

1000  -  343 ==657 oranges that James bought.

 

Check: [343 / 7 * $4]  +  [657/9 * $11]==$196.00  +  $803.00==$999.00

 Aug 16, 2022

30 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar