+0  
 
0
42
2
avatar

A cowboy agreed to work for one year for 19,200 plus a horse. He quit after 7 months and was paid 10,450 plus a horse. How many dollars was the horse worth, if the paid salary reflects the fair proportion of his yearly salary?

 

Monthly pay = 19,200/12 = 1,600

Fair amount of his yearly salary = 1,600*7 = 11,200

And he was payed 10,450, so 11,200-10,450 = 750...

 

But apparently 750 is wrong, and I'm really confused. Did I do something wrong here?

 Dec 22, 2020
 #1
avatar
+1

Let the worth of the horse =H

 

[19200 + H] / 12 * 7 =10450 + H, solve for H

 

H =1,800 dollars - horse's worth.

 

Note: You could also set up a system of equations as follows:

 

[19200 + H] =12M [M =Months]..........(1)

[10450 + H] =7M...................................(2), solve for H, M

 

H = 1,800 dollars - Horse's worth.

M =1,750 - his gross monthly compensation[19200/12 + 1800/12 =1,750]

 Dec 22, 2020
edited by Guest  Dec 22, 2020
 #2
avatar
+1

For 12 months he gets 19200  + a horse

  that is   19200 / 12 = 1600 month

 

For SEVEN months he shoud have gotten   7 x 1600   + 7/12 horse = 11200   + 7/12 horse

                                                                          he was shorted 11200 - 10450    = 750   and given 5/12 of a horse

                                                                so 5/12 of a horse is worth 750

                                                                     then a WHOLE horse = 750 * 12/5 = $ 1800

 

 Dec 22, 2020

16 Online Users

avatar
avatar