+0  
 
0
61
1
avatar

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79

 Oct 27, 2020
 #1
avatar+28021 
+1

Yo are looking for  dollars per ounce     or   dollars/ounce

 

first one   $ 3.49 / 25 oz  = $ .1396 per ounce

  now do the second one to find which is lower (smaller number)

 Oct 27, 2020
edited by ElectricPavlov  Oct 27, 2020

18 Online Users

avatar