+0  
 
0
114
1
avatar

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79

 Oct 27, 2020
 #1
avatar+28819 
+1

Yo are looking for  dollars per ounce     or   dollars/ounce

 

first one   $ 3.49 / 25 oz  = $ .1396 per ounce

  now do the second one to find which is lower (smaller number)

 Oct 27, 2020
edited by ElectricPavlov  Oct 27, 2020

34 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar