+0  
 
+1
117
1
avatar

Jose and Caroline are shopping for school supplies. Caroline spent 15.50 on 5 notebooks and 3 folders. Jose bought 4 notebooks and 4 folders and spent 14.00.  What is the cost of one notebook and one folder?

 Mar 25, 2021
 #1
avatar+311 
+1

5n + 3f = 15.5 (1)

4n + 4f = 14 (2)

 

(1) * 4 = (4)

(2) * 3 = (3)

Then we get:

 

12n + 12n = 42 (3)

20n + 12f = 62 (4)

Subtract

 

8n = 20

n = 5/2 smiley

 

4(5/2) + 4f = 14

10 + 4f = 14

4f = 4

f = 1 smiley

 

The cost of one noteboook and one folder will be 5/2 + 1 = $3.50 wink

 Mar 27, 2021

8 Online Users

avatar