+0  
 
0
50
1
avatar

At the bakery, cupcakes cost 50 cents each. Bagels cost $1.25. How much do two bagels cost? How much do two cupcakes cost? How much more do the bagels cost than the cupcakes?

 Feb 24, 2021
 #1
avatar+487 
0

Bagels cost $1.25 = 125 cents

Cupcakes cost 50 cents

 

i) Two bagels cost 125 x 2 = 250 cents, or $2.50

ii) Two cupcakes cost 50 x 2 = 100 cents, or $1.00

iii) Bagels cost 125 - 50 = 75 cents more than cupcakes :)

 Feb 24, 2021

45 Online Users

avatar
avatar