+0  
 
0
346
7
avatar+568 

If Bob bought a 6 pack of pepsi for $3.33. Whats the unit price?

 Nov 3, 2017
 #1
avatar+537 
0

sorry!

 

3.33/6=0.555

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

$0.56

 Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
 #2
avatar
+3

ProMagma: You got it backwards !!.

 

$3.33 / 6 =0.555 =~0.56 cents per can of Pepsi.

 Nov 3, 2017
 #3
avatar+98197 
+3

ProMagma....you got it upside down

 

Unit price  =     Total cost/ Number of units  =  3.33 / 6  ≈  56 cents  per Pepsi

 

 

 

cool cool cool

 Nov 3, 2017
 #4
avatar+537 
0

I cannot beleive I got that one wrong..... blush

ProMagma  Nov 3, 2017
 #5
avatar+98197 
+3

HAHAHAHA!!!!!!.....don't wiorrry about it....we all make mistakes on here....!!!!

 

 

cool cool cool

 Nov 3, 2017
 #6
avatar+537 
0

Haha Okay cheeky

ProMagma  Nov 3, 2017
 #7
avatar+568 
0

thanks!!

 Nov 6, 2017

29 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar