+0  
 
+2
195
7
avatar+198 

If Bob bought a 6 pack of pepsi for $3.33. Whats the unit price?

ilovepuppies1880  Nov 3, 2017
 #1
avatar+543 
0

sorry!

 

3.33/6=0.555

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

$0.56

ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
 #2
avatar
+3

ProMagma: You got it backwards !!.

 

$3.33 / 6 =0.555 =~0.56 cents per can of Pepsi.

Guest Nov 3, 2017
 #3
avatar+86944 
+3

ProMagma....you got it upside down

 

Unit price  =     Total cost/ Number of units  =  3.33 / 6  ≈  56 cents  per Pepsi

 

 

 

cool cool cool

CPhill  Nov 3, 2017
 #4
avatar+543 
0

I cannot beleive I got that one wrong..... blush

ProMagma  Nov 3, 2017
 #5
avatar+86944 
+3

HAHAHAHA!!!!!!.....don't wiorrry about it....we all make mistakes on here....!!!!

 

 

cool cool cool

CPhill  Nov 3, 2017
 #6
avatar+543 
0

Haha Okay cheeky

ProMagma  Nov 3, 2017
 #7
avatar+198 
0

thanks!!

ilovepuppies1880  Nov 6, 2017

21 Online Users

avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.