+0  
 
+1
41
7
avatar+79 

If Bob bought a 6 pack of pepsi for $3.33. Whats the unit price?

ilovepuppies1880  Nov 3, 2017
Sort: 

7+0 Answers

 #1
avatar+499 
0

sorry!

 

3.33/6=0.555

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

$0.56

ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
edited by ProMagma  Nov 3, 2017
 #2
avatar
+3

ProMagma: You got it backwards !!.

 

$3.33 / 6 =0.555 =~0.56 cents per can of Pepsi.

Guest Nov 3, 2017
 #3
avatar+78762 
+3

ProMagma....you got it upside down

 

Unit price  =     Total cost/ Number of units  =  3.33 / 6  ≈  56 cents  per Pepsi

 

 

 

cool cool cool

CPhill  Nov 3, 2017
 #4
avatar+499 
0

I cannot beleive I got that one wrong..... blush

ProMagma  Nov 3, 2017
 #5
avatar+78762 
+3

HAHAHAHA!!!!!!.....don't wiorrry about it....we all make mistakes on here....!!!!

 

 

cool cool cool

CPhill  Nov 3, 2017
 #6
avatar+499 
0

Haha Okay cheeky

ProMagma  Nov 3, 2017
 #7
avatar+79 
0

thanks!!

ilovepuppies1880  Nov 6, 2017

10 Online Users

avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details