+0  
 
+1
80
1
avatar

Billy wants to make trail mix using almonds, peanuts, and raisins. He wants to mix one part Almonds, two parts peanuts, and three parts raisins. Almonds cost $12 per pound, peanuts cost $8 per pound, and raisins cost $6 per pound. Let x represent the number of pounds of

Almonds.

1. Billy has $23 to spend on the trail mix. Write an equation to find the number of

Pounds of almonds Billy will be able to buy.

 

2. Determine how many pounds of trail mix he can make. 

Guest Aug 28, 2017
Sort: 

1+0 Answers

 #1
avatar+78678 
+1

 

Let x be the quantity of almonds  in pounds

Then 2x is the quantity of peanuts 

And 3x is the quantity of raisins

 

And  price per pound * quantity  = total cost  ....so....

 

12x  + 8*(2x) + 6(3x)  = 23    simplify

 

12x + 16x + 18x  = 23

 

46x  = 23   divide both sides by  46

 

x = 1/2  pounds of almonds

2x = 2(1/2) =  1 pound of peanuts

3x  = 3(1/2)  = 3/2 pounds of raisins

 

He can make   1/2 + 1 + 3/2  =  3 pounds of trail mix

 

 

cool cool cool

CPhill  Aug 28, 2017

12 Online Users

avatar
avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details