+0  
 
+1
71
2
avatar

A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 2 pounds of walnuts and 12 pounds of chocolate chips, the total cost is $33. For 5 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $15. What is the total cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips? 

 Mar 25, 2020
 #1
avatar+341 
0

Well, correrct me if im wrong, 

a pound of walnut = $1.5

a pound of choco chips = $2.5

 Mar 25, 2020
 #2
avatar+23646 
+1

2 w   +  12c    =  33

5 w   +   3 c    =15        Multiply this by -4

-20 w  - 12 c = -60        Add to top equation

-18w             = - 27

 

w = $1.50/lb     I think you can now calc the price of  w   .....

 Mar 25, 2020

22 Online Users

avatar
avatar