We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
40
1
avatar

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of each should he use? Let p = pounds of peanuts and let c = pounds of cashews. Write a system of equations that could be used to solve the problem.

 Oct 30, 2019
 #1
avatar+19838 
+1

Making 10 pounds

c = cashews

10-c = peanuts

 

(10-c) = p

c (6.5) + (10-c)(4.0) =  10 (4.75)      solve for c     then solve for p with the red equation

 Oct 30, 2019

14 Online Users

avatar