+0  
 
0
55
2
avatar

Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?

 Feb 13, 2020
 #1
avatar+109740 
+3

Let the pounds of cashews  = C

 

So we have that

 

Price of cashews per pound * number  of pounds +  Price of peanuts per pound * Number of pounds = Final cost * Number of pounds

 

6 ( C )  + 3 ( 12)  =   4.20 ( C + 12)   simplify

 

6C + 36 = 4.20C + 50.4     subtract  36, 4.20 C from both sides

 

1.8 C =  14.4     divide  both sides by  1.8

 

C = 8  (lbs of cashews )

 

 

 

cool cool cool

 Feb 13, 2020
 #2
avatar+302 
+1

Let's make pounds of cashews = "x".

 

We know that peanuts sell for 3.00 each.

 

Soo, the equation is 6(x) + 3(12) = 4.20(x+12).

 

6x + 36 = 4.20x + 50.4. Subtracting 36, and 4.20x from both sides:

 

1.8x = 14.4. Dividing both sides by 1.8x:

 

x = 8lbs.

 

Which is what CPhill got!

 Feb 13, 2020

51 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar