+0  
 
0
129
1
avatar+586 

Sally found that one dozen eggs costs $1.20 at Super-X. However, she could get 2.5 dozen of the same eggs at Limitless for $3:15. When buying 5 dozen eggs, how many cents would she save by shopping at the less expensive store?

 Aug 17, 2018

Best Answer 

 #1
avatar
+2

Sally found that one dozen eggs costs $1.20 at Super-X. However, she could get 2.5 dozen of the same eggs at Limitless for $3:15. When buying 5 dozen eggs, how many cents would she save by shopping at the less expensive store?

 

Find the price per egg and compare the two as follows:

dozen = 12

$1.20 / 12 =$0.10 cents per egg at the Super-X store.

$3.15 /(2.5 x 12)

$3.15 / 30 = $.105 cents per egg at the Limitless store.

$0.105 - $0.10 =$0.005 or 1/2 cent per egg cheaper at Super-X store.

5 dozen x 12 = 60

60 x $0.005 =$0.30 - or 30 cents that Sally would save by buying the 5 dozen eggs at Super-X.

 Aug 17, 2018
 #1
avatar
+2
Best Answer

Sally found that one dozen eggs costs $1.20 at Super-X. However, she could get 2.5 dozen of the same eggs at Limitless for $3:15. When buying 5 dozen eggs, how many cents would she save by shopping at the less expensive store?

 

Find the price per egg and compare the two as follows:

dozen = 12

$1.20 / 12 =$0.10 cents per egg at the Super-X store.

$3.15 /(2.5 x 12)

$3.15 / 30 = $.105 cents per egg at the Limitless store.

$0.105 - $0.10 =$0.005 or 1/2 cent per egg cheaper at Super-X store.

5 dozen x 12 = 60

60 x $0.005 =$0.30 - or 30 cents that Sally would save by buying the 5 dozen eggs at Super-X.

Guest Aug 17, 2018

4 Online Users

avatar