+0  
 
0
70
2
avatar

You are buying meat for a cookout. You need to buy 8 packages costs $5.89. You spend a total of $28.62. How many of each packages did you purchase

Guest Mar 3, 2017
Sort: 

2+0 Answers

 #1
avatar+88 
0

What are the packages and costs?

Mikeyy  Mar 3, 2017
 #2
avatar+4155 
+1

If 8 packages cost $5.89, then one package costs $5.89/8 = $0.73625

The total price equals the number of packages you bought times the price of each package.

$28.62 = number of packages*$0.73625

$28.62/$0.73625 ≈ 38.873 packages

 

This seems off though because what store charges 73.625 cents for packs of hamburger meat?

74 cents makes the price for 8 packs too high and 73 cents makes the price for 8 packs too low. 73.6 cents works but that still is a fraction of a cent.

On top of that who buys 38.873 packages? Oh well.

hectictar  Mar 4, 2017

19 Online Users

avatar
avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details