+0  
 
0
847
3
avatar+790 

How do I do unit rate

 Nov 8, 2016

Best Answer 

 #2
avatar+7188 
+5

A unit rate is a relationship between an independant and dependant variable.  For example,  miles per gallon is a unit rate.

 

If your car goes 32 miles on 2 gallons,  how far does it go on one gallon?  To solve the unit rate,  you say,  "OK,  I get 32 miles per 2 gallons,  so simplify the fraction by dividing both sides by 2.  I get 16 mpg."

 

This can also be written as 16 m / 1 g

 

I hope this helps! @-Happy7

 Nov 8, 2016
 #1
avatar
0

Did you see the answer under your first post? Example: You bought 7 pounds of peanuts for $16.95. What is the "unit rate?", which means: "what is the cost per 1 pound?". All you do is this:

$16.95 / 7 =$2.42 - cost per pound, which is the same as "unit rate". In other words: 1 pound of peanuts costs $2.42, in this example. And that is it.
 

 Nov 8, 2016
 #2
avatar+7188 
+5
Best Answer

A unit rate is a relationship between an independant and dependant variable.  For example,  miles per gallon is a unit rate.

 

If your car goes 32 miles on 2 gallons,  how far does it go on one gallon?  To solve the unit rate,  you say,  "OK,  I get 32 miles per 2 gallons,  so simplify the fraction by dividing both sides by 2.  I get 16 mpg."

 

This can also be written as 16 m / 1 g

 

I hope this helps! @-Happy7

happy7 Nov 8, 2016
 #3
avatar+790 
0

Thanks for the help but every time I try it it don't work but that could be because my math xprogram is THE STUPIDEST MATH PROGAM EVERangry

 Nov 8, 2016

13 Online Users

avatar