If the average lap speed of a car is 144 mph how long would it take to complete a 2.5 mile lap?
If the average lap speed of a car is 144 mph how long would it take to complete a 2.5 mile lap?
Since the average speed of the car 144 mph, then 144/60=2.4 Miles per minute.
Since one lap is 2.5 miles, then 2.5/2.4=1 1/24 minutes, or 1 1/24 x 60=62.5 seconds to comlete one lap.
speed = distance / time
144=2.5/t
144t=2.5
t=2.5/144 hours
or
t=2.5/144*60*60 seconds
(2.5144)×60×60=1252=62.5 seconds
If the average lap speed of a car is 144 mph how long would it take to complete a 2.5 mile lap?
Since the average speed of the car 144 mph, then 144/60=2.4 Miles per minute.
Since one lap is 2.5 miles, then 2.5/2.4=1 1/24 minutes, or 1 1/24 x 60=62.5 seconds to comlete one lap.