+0  
 
+5
57
1
avatar

Lola bought 25 bottles of oil.the average cost of 12 bottles of oil was $28. The total cost of the other 13 bottles was $442.                                                                                                                                                  (A) Find the total cost of the 25bottles of oil                                                                                             

 

b) find the average cost of the 25 bottles of oil,

 

Please help laugh

Guest Feb 15, 2017
Sort: 

1+0 Answers

 #1
avatar+10614 
0

Total cost ====   12 bottles x $28/bottle    + $442  = $778

Average overall= total cost/#bottles = 778/25 = $ 31.12 per bottle

ElectricPavlov  Feb 15, 2017

29 Online Users

avatar
avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details