+0  
 
+5
110
1
avatar

Lola bought 25 bottles of oil.the average cost of 12 bottles of oil was $28. The total cost of the other 13 bottles was $442.                                                                                                                                                  (A) Find the total cost of the 25bottles of oil                                                                                             

 

b) find the average cost of the 25 bottles of oil,

 

Please help laugh

Guest Feb 15, 2017
 #1
avatar+12560 
0

Total cost ====   12 bottles x $28/bottle    + $442  = $778

Average overall= total cost/#bottles = 778/25 = $ 31.12 per bottle

ElectricPavlov  Feb 15, 2017

3 Online Users

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.