+0  
 
0
121
1
avatar

Maria needs to buy cat food. At Save Rite, cat food costs $5.25 for 3 cans. Spend Less offers cat food at $7.50 for 5 cans. Maria buys 15 cans from the store with the lowest price. How much did she pay?

 Sep 13, 2020
 #1
avatar+132 
+1

Save rite --> 5.25*5=26.25

Spend less --> 7.50*3=22.50

 

So 22.50<26.25 --> Ans = 22.50

 Sep 13, 2020

45 Online Users

avatar