+0  
 
0
121
1
avatar

Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48. Which of the following are true? Select all that apply.

A.

One pound of pistachios plus 1 pound of almonds cost $20.

B.

The pistachios cost twice as much per pound as the almonds.

C.

Reducing the number of pounds of almonds by 1 results in a total cost of $40.

D.

The cost a, in dollars, of 1 pound of almonds is modeled by 2(a – 4) + 3a = 48.

E.

The cost p, in dollars, of 1 pound of pistachios is modeled by 2p + 3(p – 4) = 48.

 Sep 25, 2020
 #1
avatar+27695 
+1

Calculate the prices to figure out the rest of the options

2 p + 3a =48       but    p = a+4

2 (a+4) + 3a = 48

a = 8      p = 12       

               now try to answer the rest of the Q

 Sep 25, 2020

14 Online Users