+0  
 
0
72
1
avatar

Jane spent the same amount of money on 10 pencils and 14 erasers. Each pencil cost 20 cents more than each eraser. Find the cost of one eraser.

 Jul 6, 2021
 #1
avatar
+1

Let x be the amount for the eraser. 10(x + 20) = 14x ===> 10x + 200 = 14x. Solving gives x = 50 (in cents), so the amount should be 50 cents. 

 Jul 9, 2021

30 Online Users

avatar
avatar