a. | 20 L |
b. | 34 L |
c. | 15 L |
d. | 32 L |
Here's another way to do this with only one variable.
Call the amount of the 63% solution = "x"...then the amount of the 43% solution is just "40-x"..we have
.63x + .43(40-x) = .53(40) multiply through by 100
63x + 43(40-x) = 53(40)
63x + 1720 - 43x = 2120 simplify
20x = 400 divide through by 20
x= 20 L
Let X be the amount of 63% soln used and let Y be the amount of 43% solution used.
X+Y=40(1)0.63X+0.43Y=0.53(X+Y)(2)0.20X+(0.43X+0.43Y)=0.53∗40$Errorfixed−thanksAlan$0.20X+0.43(X+Y)=21.20.20X+0.43∗40=21.20.20X+17.2=21.20.20X=4X=4/0.20X=20
so it seems that 20L of the 63% solution was needed.
Maybe you were supposed to ESTIMATE the answer
A solution of 63% fertilizer is to be mixed with a solution of 43% fertilizer to form 40 liters of a 53% solution. How much of the 63% solution must she use?
Choices 20L, 34L, 15L, 32L
The 63% solution is too strong by 10% and the 43% is too week by 10% so if i had to guess I would say 50% of each is needed. That is 20L each.
Again: This answer has been edited.
Melody, the first term in the third line of your derivation should be 0.2X not 0.23X.
.
Here's another way to do this with only one variable.
Call the amount of the 63% solution = "x"...then the amount of the 43% solution is just "40-x"..we have
.63x + .43(40-x) = .53(40) multiply through by 100
63x + 43(40-x) = 53(40)
63x + 1720 - 43x = 2120 simplify
20x = 400 divide through by 20
x= 20 L