+0  
 
0
24
1
avatar+8 

the shell station has 21 gallons of gas for $70 or holiday has 15 gallons for $50.00

 
HermanMR  Oct 14, 2018

Best Answer 

 #1
avatar+38 
+1

We can find the unit rate by dividing gallons by price. 70/21 is 3 1/3 and 50/15 is 3 1/3. Both are the same prices so it depends on your personal choice. I would choose the gas that is better for the environment.

 
NerdyKid  Oct 14, 2018
 #1
avatar+38 
+1
Best Answer

We can find the unit rate by dividing gallons by price. 70/21 is 3 1/3 and 50/15 is 3 1/3. Both are the same prices so it depends on your personal choice. I would choose the gas that is better for the environment.

 
NerdyKid  Oct 14, 2018

17 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.