For the reaction represented by the equation Pb(NO3)2 + 2KI → PbI2 + 2KNO3, how many moles of lead iodide are produced from 300. g of potassium iodide when Pb(NO3)2 is in excess?
Pb(NO3)2+2KI→PbI2+2KNO3
For the reaction represented by the equation Pb(NO3)2 + 2KI → PbI2 + 2KNO3, how many moles of lead iodide are produced from 300. g of potassium iodide when Pb(NO3)2 is in excess?
Hello Guest!
relative atomic mass:
K → 39.0983u
I → 126.90447u
Pb→ 206u
2KI→PbI22⋅(39.0983u+126.90447u)→206u+2⋅126.90447u332.00554u→459.80894u
300g:332.00554=x:459.80894ux=300g⋅459.80894u332.00554u
x = 415.483g
1u=1.661⋅10−24gKI/1mol=166.00277u⋅1.661⋅10−24g/mol=2.7573⋅10−24g/mol
415.483g/(2.7573⋅10−24g/mol)=1.50684399388⋅1024mol
415,483g KI (1.50684399388⋅1024mol KI )
are produced from 300g KI and sufficient Pb(NO3)2.
!