+0  
 
0
74
1
avatar

A man buys 4 cows and 9 goats for $50, 150. If he had purchased 9 cows and 4 goats, instead, then he would have to pay $40,750 more. What is the cost of one cow?

 Aug 22, 2020
 #1
avatar+1038 
+3

For this one, we need to set up a system of equations. Let cow be c, and goat be g. So:

4c+9g=50150

9c+4g=91900

So, what can we do here? Well, if we add them two together, we get:

13c+13g=141050

Divide by 13:

c+ g = 10850

 

Now, what can we do? Well we subtract the two equations:

-5c + 5g = -40750

Divide by -5:

c - g = 8150


Now, add the two equations that we made together:

2c=19000

c=9500

 

please correct me if I'm wrong.

 

:)

 Aug 22, 2020

50 Online Users

avatar
avatar