+0  
 
0
122
1
avatar

Some friends went to the local movie theater and bought four large buckets of popcorn and six boxes of candy. The total for the snacks was $46.50. The last time you were at the theater, you bought large bucket of popcorn and a box of candy, and the total was $9.75. How much would 2 large boxes of popcorn and 3 boxes of candy cost?

 Jan 23, 2020
 #1
avatar+9421 
+2

Some friends went to the local movie theater and bought four large buckets of popcorn and six boxes of candy. The total for the snacks was $46.50. The last time you were at the theater, you bought large bucket of popcorn and a box of candy, and the total was $9.75. How much would 2 large boxes of popcorn and 3 boxes of candy cost?

 

Einige Freunde gingen ins örtliche Kino und kauften vier große Eimer Popcorn und sechs Schachteln Süßigkeiten. Die Summe für die Imbisse war $ 46.50. Als Sie das letzte Mal im Theater waren, haben Sie einen großen Eimer Popcorn und eine Schachtel Süßigkeiten gekauft, und die Summe betrug 9,75 USD. Was kosten 2 große Eimer Popcorn und 3 Schachteln Süßigkeiten?

 

Hello Guest!

 

The price of a bucket is x.
The price of a box is y.

 

\(4x+6y=$\ 46.50\\ x+y=$\ 9.75\)

\(x=$\ 9.75-y\\ 4($\ 9.75-y)+6y=$\ 46.50\\ 2y=$\ 46.50-4\times $\ 9.75\\ \color{blue}y=$\ 3.75\\ x=$\ 9.75-$\ 3.75\\ \color{blue}x=$\ 6.00 \)

 

\(\)\(Two\ large\ buckets\ of\ popcorn\ cost\ $\ 12.00.\\ Three\ boxes\ of\ candy\ cost\ $\ 11.25.\)

laugh  !

 Jan 24, 2020

24 Online Users

avatar
avatar
avatar