We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
157
1
avatar

I went to my favorite taco stand with some friends. We ordered a total of 8 tacos and 3 burritos. John handed the cashier 3 dollars to help pay for the burritos, Tim gave her 2 dollars to help pay for the tacos, and then I gave her the rest of the money for the burritos and the rest of the money for the tacos. As I did this, I noticed that the ratio of the amount of money I paid for burritos to the amount of money I paid for tacos was 2:5. Later we went back to the same taco stand. This time we bought 10 tacos and 4 burritos. I paid for the whole thing by myself, and this time I spent 18 dollars more than I had last time. How much money did I spend this time?

 Mar 18, 2019

Best Answer 

 #1
avatar+19325 
+2

Cost of tacos =   8t     cost of 3 burritos   = 3b

 

(3b-3) / (8t-2)  =   2/5

 

AND       10t + 4 b  =  18 +( 3b-3 +8t-2)        Now you have two equations with two unknowns...solve for  t = 4   b =5

 

10(4) + 4 (5) = $60.00  

 Mar 18, 2019
 #1
avatar+19325 
+2
Best Answer

Cost of tacos =   8t     cost of 3 burritos   = 3b

 

(3b-3) / (8t-2)  =   2/5

 

AND       10t + 4 b  =  18 +( 3b-3 +8t-2)        Now you have two equations with two unknowns...solve for  t = 4   b =5

 

10(4) + 4 (5) = $60.00  

ElectricPavlov Mar 18, 2019

31 Online Users

avatar
avatar
avatar