+0  
 
0
69
2
avatar

At a cafeteria, Mary orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to $3.15. Gary orders a bagel and a muffin, which comes out to $3.50. Larry orders a piece of toast, two bagels, and three muffins, which comes out to $8.15. How many cents does one bagel cost?

 Jun 7, 2023
 #1
avatar+14966 
0

How many cents does one bagel cost?

 

Hello Guest!

 

2t + b = 3.15

m = 3.50   or  b + m = 3.50

t + 2b + 3m = 8.15

_______________

b = 3.15 - 2t

b = (8,15 - t - 3*3.50) / 2

___________________

3.15 - 2t = 4.075 - 0.5t - 5.25

-1.5t = -4.325

t = 2.883

b = 3.155 - 2 * 2.883

b = - 2.617
Larry gets 2 x 262 cents for free when he orders 2 bagels.

laugh  !

 Jun 7, 2023
edited by asinus  Jun 7, 2023
 #2
avatar+14966 
+1

or so:

2t + b = 3.15

b + m = 3.50

t + 2b + 3m = 8.15

_______________

b = 3.5 - m

t = (3.15 - b) / 2

t = 8.15 - 2b - 3m

(3.15 - (3.5 - m)) / 2 = 8.15 - 2 (3.5 - m) - 3m

(3.15 - 3,5 + m) / 2 = 8,15 - 7 + 2m - 3m

3.15 - 3,5 + m = 16.3 - 14 + 4m - 6m

3m = 2.65

m = 0.8333..

b = 3.5 - 0.83

b = 2.6166..

262 cents does one bagel cost.

laugh  !

asinus  Jun 7, 2023
edited by asinus  Jun 7, 2023

3 Online Users

avatar
avatar