+0  
 
0
24
1
avatar+8 

1.5 pounds of fiji apples for $29.85 or 1.2 pounds for granny smith apples for $20.28

 
HermanMR  Oct 14, 2018

Best Answer 

 #1
avatar+38 
+1

Let's start by finding a unit rate. Dividing the price by pounds will give you the price for one pound. If we do 29.85/1.5 we get 19.9 and if we do 20.28/1.2 we get 16.9. 19.9 > 16.9. We always want the better deal, so I would choose the granny apples.

 
NerdyKid  Oct 14, 2018
edited by NerdyKid  Oct 14, 2018
 #1
avatar+38 
+1
Best Answer

Let's start by finding a unit rate. Dividing the price by pounds will give you the price for one pound. If we do 29.85/1.5 we get 19.9 and if we do 20.28/1.2 we get 16.9. 19.9 > 16.9. We always want the better deal, so I would choose the granny apples.

 
NerdyKid  Oct 14, 2018
edited by NerdyKid  Oct 14, 2018

20 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.