+0  
 
+1
46
2
avatar

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50.  The candy bar costs a dollar more than the bubble gum.  How much does the piece of bubble gum cost, in cents?

 May 21, 2023
 #1
avatar+10 
+1

It is a little tricky, but the bubble gum is 25 cents, that is because 25 cents plus 1 dollar 25 cents is 1.50. So you have it \(25\)

 May 21, 2023
 #2
avatar
0

Andy is correct.  Good work. 

 

Here's the calculation your teacher wants to see. 

 

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50.  

The candy bar costs a dollar more than the bubble gum.  

How much does the piece of bubble gum cost, in cents?  

 

Call the cost of a candy bar "C"  

Call the cost of a bubble gum "B"  

                                                                      C + B  =  1.50  

                                                                      C – B  =  1.00  

 

Just subtract the second from the first               2B  =  0.50  

 

                                                                            B  =  0.25  =  25¢  

.

 May 21, 2023

3 Online Users