+0  
 
0
57
4
avatar

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50.  The candy bar costs a dollar more than the bubble gum.  How much does the piece of bubble gum cost, in cents?

 Jun 27, 2023
 #1
avatar+131 
+2

$1.25 - Candy bar

$0.25 - Bubble Gum

 Jun 27, 2023
 #3
avatar+274 
+1

Please don't be rude @guest with the "your mom" joke.

 

@SportzGuy2310 I agree with your answer! This is how I did it:

 

Let candy bar = c and bubble gum = b.

 

Now let's set up the equation: c+b = 1.50

And we are also given: c = 1+b

Now let's plug in c=1+b into c+b = 1.50

We get: 1+b+b = 1.50 ⟹ 2b+1 = 1.50 ⟹ 2b = 0.50 ⟹ b = 0.25

 

Therefore, the cost of a bubble gum is $0.25.

 Jun 27, 2023
 #4
avatar+73 
+4

This is a system of equations problem. You can either solve it with elimination or substitution.

 

Let c = candy bar and b = bubble gum.

 

Elimination:

c + b = $1.50, and c - b = $1

Add the equations

c + b + c + (- b) = $1.50 + $1

2c = $2.50

c = $1.25

$1.25 + b = $1.50

b = $0.25

 

Substitution:

c + b = $1.50, and c - b = $1

c = $1.50 - b, so $1.50 - b - b = $1

$1.50 - 2b = $1

- 2b = - $0.50

b = $0.25

Since we don't actually have to solve for the candy bar, we can stop.

 Jun 27, 2023

1 Online Users

avatar