+0  
 
0
579
3
avatar

sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. what is the cost of one gallon of gas?

Guest Apr 5, 2015

Best Answer 

 #3
avatar+92624 
+5

I'll answer you with another question. 

NOTE you are not being asked for the temperature- you are being asked for the overall change in temperature!

If you climb three rungs of a ladder and then go down 3 rungs again where are you

(in relation to where you started?)

Here is a pic that might help you to think about the temperature

 

Melody  Apr 6, 2015
 #1
avatar+86890 
+5

Just divide 43.25 by 12.5......

 

  

CPhill  Apr 5, 2015
 #2
avatar
0

the temperature rose 3 Fahrenheit in the afternoon and fell in 3F in the evening. what was the total change in temperature at the end of the day? 

a. -3 fahrenheit

b.0 fahrenheit

c. 3 fahrenheit

d. 6 fahrenheit

 

which one? 

Guest Apr 5, 2015
 #3
avatar+92624 
+5
Best Answer

I'll answer you with another question. 

NOTE you are not being asked for the temperature- you are being asked for the overall change in temperature!

If you climb three rungs of a ladder and then go down 3 rungs again where are you

(in relation to where you started?)

Here is a pic that might help you to think about the temperature

 

Melody  Apr 6, 2015

11 Online Users

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.