+0  
 
0
51
1
avatar

Daya is shopping for cat food, and she finds out that 2 different stores are offering 2 different deals. Store A is selling 3 cans of cat food for $5. Store B is selling 9 cans of cat food for $14. Which store is offering a better deal?

 Jul 31, 2020
 #1
avatar
0

Find the unit rate of these two deals to find the cheaper one.

$5 per 3 cans = $1 2/3 (or $5/3) per can, because you divide by the amount of the unit (which are cans).

$14 per 9 cans = $1 5/9 (or $14/9) per can.

1 2/3 is about 1.67, and 1 5/9 is about 1.56, 1.56 < 1.67

Store B has the better deal

 Jul 31, 2020

22 Online Users

avatar
avatar